مراسم بزرگداشت دهه فجر

1394/11/15

صبح روز یکشنبه1394/11/15 ،به میزبانی مجتمع دینی بستک و در محل سالن فرهنگسرای مسجد جامع شهر، مراسمی به منظور بزرگداشت دهه ی فجر برگزار گردید ،در این مراسم که با حضور علماء ،مدرسین مدارس ،طلاب ،ائمه جمعه و جماعت شهرستان ، قائم مقام نمایندگی ولی فقیه استان هرمزگان در امور اهل سنت و هیات همراهشان ،فرماندار محترم شهرستان بستک و دیگر مسئولين شهرستان برگزار گردید ؛ پس از تلاوت قرآن توسط یکی از طلاب مدرسه سلطان العلماء بستک ، جناب آقای سید محمد یوسف حسینی نژاد (خطیب شهر بستک و عضو هیات امنای مجتمع دینی) به حاضران و میهمانان ویژه ی این مراسم خوش آمد گفتند، آنگاه فرماندار شهرستان بستک جناب آقای میر مرسل ایزدی پور  و در پی ایشان جناب شیخ محمد نجیب عبدالواحدی ( مدیریت مجتمع دینی بستک ) ،و سپس جناب حجت الاسلام و المسلمين محمد مریدی ( قایم مقام نمایندگی ولی فقیه استان هرمزگان در امور اهل سنت ) در جایگاه قرار گرفته و در خصوص اهمیت گرامی داشت دهه فجر ، دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی و چگونگی پاسداشت این نعمت الهی و لزوم بصیرت در مقابل دسیسه های دشمنان و... به ایراد سخن پرداختند .
 از دیگر برنامه های این مراسم ، اناشید توسط کودکان مهد قرآن راشدین و... ، اهدای لوح تقدیر توسط حاج آقا محمد مریدی به آقای سید محمد یوسف حسینی نژاد ( رییس تشکل ائمه جمعه و شوراي روحانيت شهرستان بستك)، آقای میر مرسل ایزدی پور، شیخ محمد نجیب عبدالواحدی و شیخ عبدالرحمن پاسلاری ( مدیر مدرسه دینی سلطان العلماء بستک ) بود.

متن سخنان شیخ محمد نجیب عبدالواحدی مدیر مجتمع دینی بستک:

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و لاعدوان الا علی الظالمین و صلی الله و سلّم علی رسول الامین و علی آله و أصحابه اجمعین
دهه‏ی مبارک فجر را گرامی میداریم و این ایام را خدمت همه‏ی سروران تبریک و تهنیت عرض میکنیم . در ایامی قرار داریم که بیشترین پردازش به تاریخ انقلاب و دستاوردهای انقلاب در آن صورت میگیرد. بیشتر از هر زمان دیگری شعارهای انقلابی سرداده میشود و حماسه های ایام انقلاب یادآوری میشود . ایامی که در آن با آرمانهای انقلاب تجدید عهد میشود و اصرار بر ماندن بر همان ارزشها و شعارهای انقلابی .
بدیهی است که همه این نشستها و جشن‏ها و پردازش‏ها لازمه عدم عدول از مسیر انقلاب است . اما پرواضح تر است که به تنهایی کافی نیست بلکه باید به صورت مدام ارزش‏ها و شعارهای انقلابی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته و رصد شود تا هرگز از مسیری که به خاطرش خونها ریخته شده است ، انحرافی صورت نگیرد .
ما این ایام را مبارک میشماریم ، از آن به عنوان دهه‏ مبارک یاد میکنیم و به همدیگر تبریک میگوئیم .
دهه مبارک فجر را گرامی میداریم ، این جمله از جمله‏ی معروفترین و کاربردی ترین جملاتی است که در این ایام گفته میشود . پس لازم است که به بار معنایی آن توجه عمیق تری بشود تا نگاه ما را به این ایام مشخص کند و بدانیم که این ایام برای ما چه دست آوردهایی داشته است و چگونه میشود از آن محافظت کرد و بر آن سبیل ماند .
واژه‏ی کلیدی این جمله کلمه مبارک است . کلمه مبارک و مبارکة 12 بار در قرآن مجید ذکر شده است . اولین بار در سوره آل عمران خداوند از مکه به صفت مبارک یاد میکند . إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكًا وَهُدًى لِلْعَالَمِينَ (96) . چهار بار خداوند منان از قرآن به عنوان مبارک یاد میکند و این توصیف را برای قرآن ذکر میکند . وَهَذَا كِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ مُبَارَكٌ فَاتَّبِعُوهُ وَاتَّقُوا لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ .
در قرآن صفت مبارک همچنین برای مکان ، زمان ، شخص ، درخت ، آب و قول به کار رفته است . با بررسی کلمه مبارک در این آیات به این معنی میرسیم : مبارک یعنی منبع خیر فراوان . از همین جهت است که ما به محل ذخیره آب برکه می گوئیم یعنی محلی که منبع خیر فراوان برای ماست . گفته شد که در قرآن از آب هم به عنوان شی مبارک یاد شده است : وَنَزَّلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً مُبَارَكًا یعنی آب منبع خیر فراوان است و حیات بشر وابسته به آن و محلی که ذخیره میشود نیز طبیعتا منبع خیر فراوان است ، لذا برکه نامیده میشود .
پس وقتی می گوئیم دهه مبارک فجر یعنی این ایام برای ما منبع خیر فراوان بوده است و انتظار ما این است که اثر آن در همه‏ی جوانب زندگی ما به عنوان یک اثر با ارزش مشهود باشد . شکی نیست که این ایام برای ما برکت داشته است و دستاوردهای زیادی از قِبَل حوادث رخ داده در این ایام نصیب ما شده است . در این ایام انقلاب پیروز شد . انقلاب یعنی تغییر و دگرگونی بزرگ . تغییری که باید ما را به سوی خوبیها و زیبائیها سوق دهد . برای اینکه از دستاوردهای این ایام محافظت شود و همیشه مبارک باشد و مبارک بماند به انقلابی در جهت تعاون بر برّ و نیکی نیازمندیم . باید بدانیم اگر میخواهیم به بهترین شکل از انقلاب با ارزشمان دفاع کنیم بایستی از همه‏ی ظرفیتهای موجود در کشورمان در جهت آباد کردن این سرزمین و محقق ساختن اهداف انقلاب استفاده ببریم و تعاون بر برّ و نیکی را به عنوان یکی از مهمترین دستورات خداوند جامه عمل بپوشانیم . باید در نظر داشت تعاون در فضای مملو از محبت صورت میگیرد و فضایی که آکنده از خشم و نفرت باشد حاصل آن وهن و فشل و به هدر رفتن ظرفیتها و فرصتهاست .
در حدیثی پیامبر صلی الله علیه و سلم میفرمایند : مؤمنانه زندگی کردن بدون اینکه نسبت به همدیگر محبت داشته باشید ، ممکن نیست .
لَا تَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ حَتَّى تُؤْمِنُوا، وَلَا تُؤْمِنُوا حَتَّى تَحَابُّوا، أَوَلَا أَدُلُّكُمْ عَلَى شَيْءٍ إِذَا فَعَلْتُمُوهُ تَحَابَبْتُمْ أَفْشُوا السَّلَامَ بَيْنَكُمْ
رسول الله ص اشاعه سلام و سلام كردن را در جامعه مهمترین راه ترویج محبت اجتماعی میداند . اینکه افراد از صمیم قلب به همدیگر سلام کنند و با سلام کردن بیان کنند که همه حقوق مادی و معنوی طرف مقابل را محترم شمرده و رعایت میکند . این مفهوم سلام کردن است در بین ما مسلمانان و خداوند نیز سلام کردن را مبارک ، یعنی منبع خیر فراوان معرفی میفرماید . فَإِذَا دَخَلْتُمْ بُيُوتًا فَسَلِّمُوا عَلَى أَنْفُسِكُمْ تَحِيَّةً مِنْ عِنْدِ اللَّهِ مُبَارَكَةً طَيِّبَةً .
با ترویج محبت در جامعه میتوانیم فضای تعاون و مشارکت سازنده را به جهت همه‏ی زیبائیها و خوبیها و اهداف بلند انقلاب ایجاد کنیم .