جلسه اولیاء و مربیان مکتب خانه خواهران بستک

1394/9/6

جلسه هم اندیشی  اولیاء و مربیان مکتب خانه خواهران مجتمع دینی بستک یکم آذرماه 94 در محل مکتب خانه خواهران واقع در غرب مسجد جامع برگزار شد. جلسه با تلاوت  زیبای سوره ضحی به وسیله قرآن آموز « هدی قادری » شروع شد. پس از تلاوت، شیخ سعید ابراهیمی بجد مسئول امور قرآنی بخش مرکزی معاونت امور قرآنی مجتمع بستک سخنانی ایراد فرمود.

ایشان پس از حمد و ثنای خداوند، به سه ستاره و امتیاز مهم از جانب خداوند و پیامبر برای فعالان قرآنی و والدین قرآن آموز اشاره کرد. ستاره و امتیاز اول اینکه جزو بهترین مخلوقات خداوند هستند.( لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ ) ترجمه : به يقين انسان را در نيكوترين قوام آفريديم (4 تین).

ستاره و امتیاز دوم اینکه جزو بهترین امت ها هستند. (كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ ...) ترجمه: شما بهترين امّتى هستيد كه براى مردم پديد آورده شده است، [كه ] به كار شايسته فرمان مى دهيد و از كار ناشايست باز مى داريد و به خدا ايمان داريد. ... (110 آل عمران)

ستاره و امتیاز سوم اینکه جزو بهترین های امت محمد  هم هستند.( «خَيْرُكُمْ مَنْ تَعَلَّمَ القُرْآنَ وَعَلَّمَهُ» ترجمه: بهترین شما کسی است که خود قرآن را بیاموزد و به دیگران آموزش دهد (50 27 بخاری)

ایشان در ادامه با اشاره به حدیث (إِذَا مَاتَ العبدُ انْقَطَعَ عَنْهُ عَمَلُه إِلَّا مِنْ ثَلَاثٍ: صَدَقَةٍ جَارِيَةٍ، أَوْ عِلْمٍ يُنْتَفَعُ بِهِ، أَوْ وَلَدٍ صَالِحٍ يَدْعُو لَهُ  ) «ادب المفرد امام بخاری 38»

ترجمه:( هرگاه کسي بميرد عمل و کار او نيز پايان مي پذيرد مگر از سه عمل که پيوند آنها بعد از مرگ نيز باقي مي ماند: صدقه جاريه و کار خيري که بعد از او نيز ادامه دارد، يا دانشي که ديگران از آن منتفع شده و آنرا فرا گرفته اند، يا فرزند صالح و شايسته و درستکاري که براي او دعا کند) تاکید نمودند والدینی که فرزند خود را جهت فراگیری قرآن به مکتب می فرستند عملا هر سه امتیاز این حدیث را در حیات خود و پس از مرگ خود خواهند داشت.

اگر والدین فقط و فقط فرزندان خود را به مکتب بفرستند همین فرستادنِ تنها خود حمایت از مکتب خانه می باشد. زیرا اگر قرآن آموزی نباشد مربی و مکتب خانه و متعلقات آن وجود نخواهد داشت، و این همان صدقه جاریه خواهد بود.

دوم اینکه کلام خدا کامل ترین علمی هست که مطمئنا می توان منافع آن را به دیگران منتقل کرد و والدین قرآن آموز با اهمیت دادن به امر آموزش قرآن امیدوار باشند تا از این امتیاز هم بهره مند شوند.

سوم اینکه فرزندانی که با قرآن همراه باشند احتمال بزه و خطا در آنها کمتر خواهد بود و امید است تا فرزندان صالحی باشند و برای پدر و مادر خود دعا کنند و از خداوند برای ایشان طلب آمرزش کنند.

ایشان پس از تاکید بر مفهوم این حدیث با اشاره  به گزارش مدیریت مکتب خانه سرکار خانم صدیقی مبنی بر استقبال کم قرآن آموزان در زمستان و اصرار بعضی از والدین به کلاس های خصوصی و همچنین عدم التزام بعضی از قرآن آموزان به حضور منظم در کلاس ها با اشاره به آیه (وَقُرْآنًا فَرَقْنَاهُ لِتَقْرَأَهُ عَلَى النَّاسِ عَلَى مُكْثٍ وَنَزَّلْنَاهُ تَنْزِيلًا) (106 اسرا)     ترجمه :( و قرآن را جزء جزء فرو فرستاديم تا آن را با درنگ بر مردم بخوانى و آن را به فرستادنى [حكمت آميز] فرو فرستاديم) متاکد شدند اثر پذیری از مفاهیم و برکات معنوی و آموزشی قرآن با سرعت و عجله و در فضای کلاس های خصوصی امکان پذیر نخواهد بود. والدین نباید دنبال مفهوم «ختم کردن» باشند بلکه با توجه به آیه فوق باید همراه بودن فرزند خود را با قرآن ملاک قرار دهند و هر چه بیشتر دنبال این باشند که قرآن و مفاهیم آن در گوشت و خون  فرزندشان عجین شود و این امکان ندارد جز با برنامه ای منظم و مداوم؛ در کنار اینکه والدین باید بر بالا بودن کیفیت آموزش در مکتب هم نظارت کنند.

ایشان نظارت و بازخواست از کیفیت مکتب خانه را حق مسلم والدین برشمردند.

پس از سخنان ایشان سرکار خانم صدیقی به موارد زیر اشاره نمودند:

1- توصیه به والدین بر اهمیت به امر مکتب.

2- توصیه به والدین به ارتباط با مربی های قرآن آموزان.

3- توضیح طرح حفظ سوره ها و امتیاز دهی به قرآن آموزان و کسب جوایز.

4- درخواست حمایت های مادی و معنوی از امور قرآنی.

4- درخواست شرکت مادر ها در کلاس های آموزشی همراه با قرآن آموزان در محل مکتب خانه که مطمئنا کمک زیادی به روحیه قرآن آموزان خواهد داشت و همچنین به پیشرفت قرآن آموزان هم کمک خواهد کرد.

پس از پایان جلسه والدین قرآن آموزان جهت آشنایی با مربی ها و کیفیت کلاس ها و آموزش قرآن به کلاس فرزندان خود رفتند و از نزدیک با قرآن آموزان و مربیان ملاقات کردند.