مدرسه سلطان العلما

مدرسه دینی سلطان العلماء بستک، یکی از مراکز علمی – دینی استان هرمزگان، می باشد که در سال 1301 هـ ـ ق توسط شیخ عبدالرحمن خالدی تأسيس شده است، بعد از چند سال فعالیت، با وقفه ی چند ساله مواجه شد و در سال 1406 هـ ـ ق توسط شیخ محمد علی خالدی فرزند ایشان باز گشایی شد. بعد از این بازگشایی نیز، مدرسه با وقفه ای دیگر مواجه شد که در سال 1365 هـ ـ ش با مدیریت آقای موسی رئیسی مجددا فعاليت خود را از سر گرفت و آقایان نیازمند و شریفیان در این دوره با  وی به عنوان مدرس، همكاري مي كردند. در سال تحصیلی 67-66 مدیریت مدرسه به آقای محمد صالح رحیمی واگذار گردید و آقایانی که به عنوان مدرس با ایشان همکاری داشتند عبارت بودند از: محمد سمیع چرغند، علی عزیزی، محمد کامل صدیقی، عبدالکریم محمدی و جهانگیر اسماعیلی. بعد از مدیریت آقای رحیمی، از سال تحصیلی 68-67 به مدت دو سال، مجددا مدیریت به آقای موسی رئیسی واگذار گردید و از سال تحصیلی 70-69 آقای شیخ محمد نصیری مدیریت مدرسه را بر عهده گرفتند که ایشان به مدت هشت سال (تا سال 77-76) در این سمت بوده اند. لازم به ذکر است که با وجود شیخ بزرگوار، جناب شیخ عبدالکریم محمدی، در این مدرسه تحول آموزشی زیادی حاصل گردید که از آن جمله اجراي منهج دوره عالی در سال تحصیلی  1373-1372 هـ . ش بود که برای اولین بار در جنوب و در مدرسه سلطان العلماء بستک با 26 طالب العلم شروع به کار کرد و پس از تخریج دو فوج دانش آموخته به جامعه، مدرسه عالی از بستک به مدرسه احمدیه، در شهر اوز منتقل شد. مدرسین عبارت بودند از: آقایان شیخ عبدالكريم محمدی، شیخ محمد صدیق قربانی، شیخ علی عزیزی، شیخ عبدالرحمن دهش، شیخ عبدالمنعم رضوانی، شیخ جمشید نظرپور و شیخ محمد جمالی که سه نفر آخر، از دانش آموختگان همین مدرسه بودند. و بقیه دانش آموختگان در جاهای دیگر مشغول به خدمت شدند. در این مدت آقایان قربانی و رضوانی و جمالی نیز به ترتیب علاوه بر تدریس، سمت ناظمیت نیز داشتند. بعد از مدیریت آقای شیخ محمد نصیری، مدیریت مدرسه از سال تحصیلی 78-77  به آقای شیخ عبدالمنعم رضوانی واگذار شد که تا سال 83-82 ایشان بر این سمت بوده و مدرسین عبارت بودند از: آقایان محمد بویه، محمد نصیری، عبدالرحمن دهش، جمشید نظرپور، حسن بنداد، عبدالله سقائی، محمد قادری، علی خانگاه، محمد جعفر نژاد، حسن قیطولی، حسن دست برسر، کمال امامی و عمر بازماندگان؛ لازم به ذکر است که آقای عبدالرحمن دهش علاوه بر تدریس، سمت مسئول آموزش نیز در این سالها بر عهده داشتند و بجز آقایان نصیری و دهش و دست برسر تمام مدرسین از دانش آموختگان این مدرسه بوده اند. از سال تحصیلی 83-82  مدیریت مدرسه به آقای عبدالرحمن دهش واگذار گردید که تا سال های (90-89) ايشان در این سمت می باشند و هم اکنون از سال 1396 مدیریت مدرسه برعهده شیخ محمد نصیری است.

منهج:

منهج درسی این مدرسه طبق منهج پنج ساله (برای قبول شدگان سوم راهنمایی) و منهج دو ساله (برای دارندگان مدرک دیپلم به بالا) تحت نظر شورای عالی مدارس اهل سنت جنوب ایران می باشد.

مدریت مدرسه ی علوم دینی سلطان العلماء:

سال 67-1366: شیخ محمدصالح رحیمی

سال 68-1367 تا پایان سال 69-1368: شیخ موسی رئیسی

سال 70-1369 تا پایان سال 77-1376: شیخ محمد نصیری

سال 78-1377 تا پایان سال 82-1381: شیخ عبدالمنعم رضوانی

سال 83-1382 تا کنون: شیخ عبدالرحمن دهش

 

شورای طلاب و نقش آن:

شورای طلاب از پنج الی هفت عضو اصلی و سه عضو علی البدل که اکثریت آراء را به خود اختصاص می دهند تشکیل می شود.

 

وضعیت دروس دولتی ( دبیرستانی) در مدرسه:

1- در این مدرسه طلاب علاوه بر دروس دینی، از فرا گرفتن دروس دبیرستانی نیز محروم نمی مانند، بنابراین دروسی که نیاز به تدریس داشته باشد، تدریس می گردد.

2- ثبت نام دانش آموزان به صورت داوطلب آزاد در دبیرستان بستک می باشد.

3- کلاس های دروس دبیرستانی هر روز بجز روزهای جمعه از بعد نماز عصر تا نماز عشاء دایر می گردد.

4 -کلیه امتحانات دروس دبیرستانی در دبیرستان بستک برگزار می گردد و مدرسه سرویس ایاب و ذهاب را در اختیار دانش آموزان قرار می دهد.

5- معلمین دروس دبیرستانی از بهترین دبیران دبیرستان های بستک انتخاب می شوند و به صورت خصوصی در این مدرسه تدریس می کنند.

6- مقرر داوطلب آزاد از طرف آموزش و پرورش به صورت ترمی واحدی است بدین معنی که دروس هر سال به دو بخش تقسیم شده، نصفی از مواد درسی در پایان نیم سال اول (دی ماه) و نصف دیگر در پایان نیم سال دوم (اردیبهشت و خرداد) برگزار می شود. و چنانچه دانش آموزی مایل باشد در تابستان دروسی را امتحان دهد، در شهریور ماه نیز امتحان برگزار می گردد. برای مثال کلاس اول دبیرستان که کلا ده ماده ی درسی دارد، امتحان پنج ماده ی آن در نیم سال اول و پنج ماده ی دیگر در نیم سال دوم برگزار می گردد و هر نمره ای که در امتحان نیم سال اول یا دوم کسب نمود، همان نمره در کارنامه ترم اول یا دوم دانش آموز ثبت می گردد و نمره مستمر ندارد. 

7- دانش آموزی قبول شناخته می شود که نمره هیچ کدام از دروسش کمتر از 10 نباشد. کلا شرایط قبولی مانند شرایط دبیرستان روزانه می باشد.

8- هر دانش آموز باید طی دوره ی سه ساله دبیرستانی برای اخذ دیپلم 96 واحد درسی و طی دوره پیش دانشگاهی 24 واحد درسی را بگذراند.

9- سالانه سه ترم امتحان برگزار می گردد که سقف انتخاب واحد در ترم اول هفده واحد و ترم دوم نیز هفده واحد و ترم تابستان فقط هشت واحد می باشد.

10- چنانچه دانش آموزی در یک ترم نتوانست بعضی از دروس را پاس نماید، باید در ترم های بعدی انتخاب واحد نماید تا پاس شود.

11- هر روزه بعد از نماز عشاء و صرف شام در گروه درسی، زیر نظر ناظم مدرسه حدودا دو ساعت برای مطالعه دروس دینی و دبیرستانی تعیین شده است که کلیه طلاب باید در مکان مقرر خود حاضر و مشغول مطالعه باشند.

12- از اواخر آذرماه تا پایان دی ماه و همچنین از اول اردیبهشت ماه تا پایان خردادماه هر سال که ایام امتحانات دروس دبیرستانی می باشد، کلیه دروس دینی تعطیل می شود و طلاب در طول این مدت در ساعات معین و برنامه ریزی شده و در محل مشخص به مطالعه می پردازند. 

13- این مدرسه به نفرات اول تا سوم هر کلاس به تفکیک رشته جوایزی نقدی اهدا می کند.

14- هر هفته سه جلسه ورزش در روزهای یکشنبه و چهارشنبه و جمعه دارند.

15- سالانه یک بار اردوی همگانی (یک روزه) با کلیه طلاب و مدرسین و کارکنان دارند.

 

آدرس مدرسه:

هرمزگان؛ بستک؛ ابتدای خروجی بستک – بندرلنگه؛ مجتمع دینی بستک؛ مدرسه ی علوم دینی سلطان العلماء

تلفن: 07644322069       

کدپستی: 43135-79619