متن سخنان شیخ محمدنجیب عبدالواحدی مدیر محترم مجتمع دینی بستک به مناسبت مراسم دهه فجر انقلاب اسلامی-بهمن 97

1397/11/15

 

بسم الله الرحمن الرحیم / الحمدلله رب العالمین والصلاه و السلام علی رسول الامین و علی آله و اصحابه اجمعین

وقتی وحشی در جنگ احد حمزه را شهید کرد به پاداش این کار بزرگش برای قریش او را آزاد کردند. وی دستاری بر سر نهاد و خواست که وارد جمع قریشیان شود و در مجلس آنان بنشیند اما راهش ندادند و گفتند که گرچه از بردگی آزادشده‌ای لکن جای تو اینجا نیست. او هنوز اسیر بود از بند بردگی نسبت به یک صاحب آزادشده بود لکن بندهای زیاد دیگری بود که هنوز او را از آزاد شدن منع می‌کرد.

ذهن و قلب او هنوز در بردگی و اسارت بود و نگاه آزادکنندگانش نیز هنوز نگاه تحقیر بود.

بلال حبشی اما راه دیگری را برای آزادی خود انتخاب کرد، به امین مکه ایمان آورد. رو در روی صاحبان زنجیر ایستاد، تازیانه طاغوتیان را بر جان خرید، هر روز کنار کعبه شکنجه شد، با صدای نحیفی احد احد گفت تا اینکه آن احد صمدی که هر روز به فریادش می خواند همه بندها را از دست و پای او پاره کرد و آزادش ساخت و الگویی شد برای آزادگان. در کنار بزرگان نشست ، دوشادوش محبوبش بهترین خلق خدا قدم زد ، محبوب خدا و رسولش شد و در فتح مکه یکی از زیباترین صحنه‌های تاریخ اسلام را رقم زد. بر پشت بام کعبه ایستاد، صدای نحیف احد احدی را که روزی در کنار کعبه و در زیر شکنجه سر داده بود بلند کرد، با بلندترین صدای ممکن ندای توحید سر داد، ندایی که کل مکه را لرزاند و وحشتی بزرگ بر جان و دل جباران آن روز افکند.

کیست مولا آن که آزادت کند              بند رقیت زپایت برکند

چون به آزادی نبوت هادی است         مؤمنان را ز انبیاء آزادی است

ای گروه مؤمنان شادی کنید            همچو سرو و سوسن آزادی کنید

 

ازجمله مهم‌ترین و زیباترین شعارها و اهداف انقلاب شعار آزادی بود،‌ شعار استقلال، آزادی ،‌جمهوری اسلامی.

 برای داشتن چنین هدف والایی بایستی بر خود ببالیم و خدای را شاکر باشیم،‌هدفی که به خاطر آن مجاهدت‌ها صورت گرفت تا اینکه حصارها شکسته شود،‌بندها پاره شود و ملتی سربلند و سرافراز پدید آید که در  سایه آزادی به عزت و اقتداری بلند دست پیدا کند. در سایه آزادی است که افراد می‌توانند استعدادها و توانمندی‌های خود را به اجرا بگذارند و خود و دیگران را از آن بهره‌مند سازند. حتی ایمان در فضای آزادی شکل می‌گیرد.

وَلَوْ شَاءَ رَبُّكَ لَآمَنَ مَن فِي الْأَرْضِ كُلُّهُمْ جَمِيعًا ۚ أَفَأَنتَ تُكْرِهُ النَّاسَ حَتَّىٰ يَكُونُوا مُؤْمِنِينَ

خداوند به پیامبرش در این آیه تذکر می دهد که حتی تو هم نمی‌توانی مردم را مجبور به مؤمنانه زیستن بکنی.

از بارزترین ویژگی یک انسان آزاد نترسیدن و پرهیز از تملق و چاپلوسی است. از جمله کشنده ترین،‌ گمراه کننده ترین و خطرناکترین آفتی که می تواند دامن جامعه ما را بگیرد و همه ظرفیت ها را به نابودی بکشاند ترویج تملق و چاپلوسیست.

مسئولی که هر روز تملق اطرافیان را می شنود بعد از مدتی گمان می برد که همان است که زیر دستان درباره او می گویند و هرگز فرصت پیدا نخواهد کرد که ضعف های خود را بشناسد و برای اصلاح خود و مسئولیتش تلاشی انجام دهد. زمانی که افراد یقین داشته باشند برای حفظ و یا به دست آوردن یک کرسی نیاز به سکوت در برابر اشتباهات نیست فرصت اصلاح گری در جامعه ما ایجاد خواهد شد.

وَإِن يَمْسَسْكَ اللَّـهُ بِضُرٍّ فَلَا كَاشِفَ لَهُ إِلَّا هُوَ ۖ وَإِن يُرِدْكَ بِخَيْرٍ فَلَا رَادَّ لِفَضْلِهِ ۚ يُصِيبُ بِهِ مَن يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ ۚ وَهُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

آن را که منم خرقه عریان نشود هرگز      وان را که منم چاره بیچاره نخواهد شد

آن را که منم منصب معزول کجا گردد      آن خاره که شد گوهر او خاره نخواهد شد

بهره مندی مسئولین از نظارت مردم و ترویج واخواهی حق در جامعه خاصتا از سوی دلسوختگان کشور و انقلاب از دیگر ثمرات بی بدلیل آزادیست که جوانان این انقلاب خون خود را پای این هدف بلند ریخته اند.

پاسداری از این خون های ریخته شده در گرو این است که دست آوردها و اهداف والای آنان را خوب بشناسیم و نگذاریم از مسیر روشنی که تعیین شده بود انحرافی رخ دهد. که اگر  غیر از این باشد ناسپاس‌ترین افراد خواهیم بود نسبت به کسانی که این فرصت ها را به ما عطا کردند.

در ایام الله دهه فجر قرار داریم بر ماست که علاوه بر تبریک گفتن و شادی کردن و به جشن و سرور نشستن برای حراست از محصولات این ایام همواره وضعیت خود را نسبت به اهداف زیبای بنیان گذاران این انقلاب بسنجیم تا آنچه از این مسیر را تا به امروز درست آمده ایم ادامه داده  و اگر انحرافی رخ داده است اصلاحگری کنیم.

خداوند این ایام و همه لحظات ما را مبارک گرداند.

تگ ها