متن سخنان شیخ محمدنجیب عبدالواحدی مدیر محترم مجتمع بزرگ دینی شهرستان بستک در مراسم اختتامیه و اهدای جوایز دوازدهمین دوره مسابقه حفظ قرآن کریم اسفندماه 1395

1395/12/15

حمد و ثنای بی حد و حصر مخصوص خداوند است . بار الها تو را سپاس میگوئیم که به زبان ما توان حمد گفتنت را دادی ، تو را سپاس میگوئیم که به قلبهایمان وحدانیتت را الهام نمودی ، به شکرانه همه نعمتهای بیشمارت و به تأسی از فاتحة الکتابت ، میگوئیم الحمدلله . که اگر لفظی بلیغتر از الحمدلله در حمد و ثنای خداوند وجود داشت خود آن را به کار میگرفت .

خدایا با ما باش ، با ما بمان ، که بودنت به همه عالم می ارزد .

خدایا بی همگان به سر شود ولی بی تو به سر نمیشود .

خدایا تو اگر دوست باشی دشمنی دشمنان را چه باک .

وصال تو اگر امید باشد خار مغیلان چه وزنی دارد ؟

هزار دشمنم ار میکنند قصد هلاک

گرم تو دوستی از دشمنان ندارم باک

مرا امید وصال تو زنده میدارد

و گر نه هر دمم از هجر توست بیم هلاک

اگر تو زخم زنی به که دیگری مرهم  

و گر تو زهر دهی به که دیگری تریاک

تو را چنان که تویی هر نظر کجا بیند  

به قدر دانش خود هر کسی کند ادراک

خدایا روزی با تو ملاقات خواهیم کرد ، تنها، بی کس، بی همراه، بدون یاور و ناصری ، ما را از خوارشدگان آن روز قرار مده .

رَبَّنَا وَآتِنَا مَا وَعَدْتَنَا عَلَى رُسُلِكَ وَلَا تُخْزِنَا يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّكَ لَا تُخْلِفُ الْمِيعَادَ (194) در قلبهایمان خانه کن

تا نور و زیبائیت جلادهنده تاریکیهای درونمان باشد و با قلبی سلیم تو را ملاقات کنیم . يَوْمَ لَا يَنْفَعُ مَالٌ وَلَا بَنُونَ (88) إِلَّا مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِيمٍ .

سلام و درود میفرستیم بر پیامبر مهربانی که پیام خداوند را برای ما آورد ، رحمة للعالمینی که زیبائی حضور خداوند را مدیون زحمات او و یارانش هستیم . درود خداوند بر تو باد آن روز که تو را امین مکه می نامیدند. درود خداوند بر تو باد آن روز که بر تو وحی نازل شد . درود خداوند بر تو باد آن روز که تو را ابن ابی کبشه صدا می زدند . درود خداوند بر تو باد آن روز که در کنار مسجدالحرام گلویت را فشردند تا ندای توحید را خفه کنند . درود خداوند بر تو باد در لحظه لحظه آن ایامی که فریادهای یارانت را زیر تازیانه طاغوتیان می شنیدی . درود خداوند بر تو باد آن روز که به آل یاسر وعده بهشت دادی . صبرا آل یاسر إن موعدکم الجنة . درود خداوند بر تو باد آن روز که از مردم طائف گذشتی ، صدق من سماک الرئوف الرحیم . درود خداوند بر تو باد آن روز که مردمت تو را از مکه بیرون راندند . درود خداوند بر تو باد آن روز که بسان سیمرغی به مکه باز گشتی و بالهای رحمت و مهربانیت را بر آسمان مکه گستراندی . درود خداوند بر تو باد آن روز که کلید کعبه را به عثمان بن طلحه دادی ، الْيَوْمُ يَوْمُ بِرّ وَوَفَاءٍ .

درود خداوند بر تو باد آن روز که سهیل بن عمرو ، صفوان ابن امیه و عکرمه بن ابی جهل را بخشیدی .

بهر این خاتم شده است او که به جود

مثل او نه بود و نه خواهند بود

در گشاد ختم ها تو خاتمی

در جهان روح بخشان حاتمی

درود خداوند بر یاران پیامبر باد که بر دستان توانمند آنان رسالت رسول عالم گیر شد . جود و بخشش خدیجه و عثمان ، صبر و استقامت سیه چرده حبشی ، درایت و حکمت ابوبکر و عمر ، دانش و شجاعت علی و امثال همه این بزرگوران بود ، که ما امروز از نعمت همراهی خداوند برخورداریم . افرادی که نابینایانی از میان آنان نزد خداوند ارزشی بیش از صد قیصر و وزیر داشت .

احمدا نزد خدا این یک ضریر

بهتر از صد قیصر است و صد وزیر

رضی الله عنهم اجمعین.

عرض خیر مقدم و خوش آمد دارم خدمت همه بزرگوران حاضر ، حاضرین در اختتامیه دوازدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ قرآن کریم که به میزبانی مجتمع دینی شهرستان بستک و مجتمع دینی عمادده برگزار میگردد . قدومتان پر خیر و برکت باد ، برای همه عزیزانی که سبب حضور ما در این مراسم بزرگ و قرآنی شده اند از خداوند جزای خیر مسألت دارم و امیدوارم که حضور ما را نیز در این مراسم به مثابه حمایت از کلامش تلقی نماید و ما را اجر فراوان عنایت فرماید .

وقتی که در چنین مراسماتی حضور پیدا میکنیم و جمعی بزرگ و با شکوه را ترتیب می دهیم در واقع نمایشی است از حضور پر قدرت خداوند در میان ما و جلوه ای است زیبا در دفاع از شخصیت باری تعالی .

سعادت دنیا و آخرت ما در گرو تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ قرآنی است و هر اندازه در این مسیر بیشتر تلاش کنیم ، بهره ما از حیات طیبه در دنیا و آخرت بیشتر خواهد بود .

بین ایجاد یک فرهنگ و داشتن نیروی متخصص در آن زمینه یک رابطه مستقیم وجود دارد ، یعنی هر اندازه ما انسانهای متخصص بیشتری در زمینه قرآن داشته باشیم ، توفیق ما در ایجاد فرهنگ قرآنی بیشتر خواهد بود .

برای تربیت انسانهای متخصص در علوم دینی و ایجاد فرهنگ قرآنی باید دو نکته اساسی را مد نظر قرار دهیم :

1- هدایت انسانهای نخبه و با استعداد به مسیر کسب معارف قرآنی . اگر کسانی که بر مسند دینی و فعالیتهای دینی ما تکیه میزنند ، انسانهایی با ظرفیت پایین ، کم دانش ، و کم استعداد باشند دینی که ما تحویل میگیریم در واقع فهمی کج و غلط از دین میباشد و فهم نادرست سبب ترویج خرافات و اباطیلی می شود که آفتهای بسیار بزرگی  را به همراه خواهد داشت . دینی که ما از یک انسان فاقد تخصص لازم دریافت می کنیم ، قطعا نه به درد دنیای ما میخورد و نه ضامن سعادت اخروی ما خواهد بود . و در چنین شرایطی نبود دین از بودن یک دین منحرف بهتر خواهد بود . لذا با استعدادترین افراد ما و دانشمندترینشان باید در این مسیر قدم زنند ، بر منابر ما بالا روند و در مساجد ما امامت دهند .

آن سواری کو سپه را شد ظفر

اهل دین را کیست ؟ ارباب بصر

گر نه بینایان بدندی و شهان

جمله کوران مرده اندی در جهان

نی زکوران کشت آید نی درود

نه عمارت ، نه تجارتها ، نه سود

2- حمایت مستمر و مدام از جریان تربیت نیروی متخصص معارف قرآنی به عنوان یک اولویت .

دوازدهمین دوره مسابقات حفظ سراسری قرآن کریم با همکاری مجتمع دینی شهرستان بستک و مجتمع دینی عمادده از عصر دیروز چهارشنبه 4/12/95 شروع و تا غروب امروز 5/12/95 ادامه داشته است . این مسابقات در دو رده سنی زیر بیست سال و بالای بیست سال با تعداد 195 شرکت کننده برگزار گردید.

مسابقات در سه مقطع ده جزء ، پانزده جزء ، و حفظ کل قرآن کریم بوده است .

تعداد شرکت کنندگان در مقطع ده جزء 48 نفر و در مقطع 15 جزء 115 نفر و در حفظ کل 32 نفر بوده اند .

خداوند همه‏ی ما را حسن عاقبت نصیب بفرماید .