متن سخنان شیخ محمدنجیب عبدالواحدی در مراسم دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی _ بهمن 1398

1398/11/19

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و الصلاة والسلام علی رسوله الامین وعلی آله و اصحابه اجمعین

از بیانات بسیار مهم و ارزشمند رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب چنین است:

 عدالت در صدر هدف های اولیه همه بعثت های الهی است و در جمهوری اسلامی نیز دارای همان شان و جایگاه است این کلمه ای مقدس در همه زمان ها و سرزمین ها است.

 سه نکته بسیار مهم در این فراز از بیانات رهبر انقلاب وجود دارد:

 1- عدالت از مهم‌ترین اهداف انبیای الهی بوده است

 2- در جمهوری اسلامی نیز مهمترین هدف اجرای عدالت و اقامه حق و دادگری در جامعه است

 3-عدالت هدفی بزرگ است که برای آن هیچ مرز و جغرافیایی وجود ندارد و بایستی برای همگان در همه ی مکان‌ها و زمان‌ها عدالت را به اجرا گذاشت تا هیچ کس احساس مظلومیت و بی عدالتی در جامعه نداشته باشد.

بی‌تردید اگر همه ی امورات ما در جامعه اوضاع نابسامانی داشته باشد اما عدالت در جامعه حکم فرما باشد امورات ما رو به اصلاح خواهد رفت و مشکلات یکی پس از دیگری حل خواهد شد

و برعکس اگر ما در همه ی حوزه‌ها اوضاع مناسبی داشته باشیم لیکن چهره ی عدالت مخدوش شود و به عدل حکم نشود کل جامعه به مرور رو به تباهی و فساد خواهد رفت و هیچ نیکی و زیبایی باقی نخواهد ماند

 خداوند می فرماید: {يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاءَ لِلَّهِ وَلَوْ عَلَى أَنْفُسِكُمْ أَوِ الْوَالِدَيْنِ وَالْأَقْرَبِينَ إِنْ يَكُنْ غَنِيًّا أَوْ فَقِيرًا فَاللَّهُ أَوْلَى بِهِمَا فَلَا تَتَّبِعُوا الْهَوَى أَنْ تَعْدِلُوا وَإِنْ تَلْوُوا أَوْ تُعْرِضُوا فَإِنَّ اللَّهَ كَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرًا} (135)

 در این آیه خداوند بعد از دستور دادن به مومنان جهت قائم به قسط بودن، اقامه حق و دادگری به چهار انگیزه از انگیزه هایی که سبب می شود اشخاص از حق و عدالت دوری کنند اشاره می فرماید تا ما خود را در برابر این لغزشگاه ها آماده کنیم و خدای ناکرده پایمان نلرزد:

  1. منافع شخصی، از انگیزه های قوی که باعث میشود اشخاص به نفع حق گواهی ندهند و حق را زیر پا گذاشته و به ترویج بی عدالتی بپردازند منافع و مصالح شخصی می‌باشد.
  2. منافع نزدیکان، نزدیکان می تواند خویشاوندان باشد و هم می‌تواند در دنیای امروز هم حزبی و هم مسلک باشد.

چشم بستن بر روی خطاها و اشتباهات افرادی که هم حزبی ما هستند، در حزب ما و جریان ما قرار دارند و بزرگ جلوه دادن خطاهای دیگران که در جریانی غیر از جریان و تفکر ما قرار دارند از مصادیق بزرگ بی‌عدالتی است که بایستی مواظب بود این انگیزه ی دفاع از خودی به هر قیمتی، سبب نشود ما از حق و حق خواهی و گواهی به نفع حق فاصله بگیریم.

  1. ترحم بر فقیر، ترحم بر فقیر و ناتوان نیز نبایستی حق را قربانی کند اگر بین یک انسانی ثروتمند که صاحب هکتارها زمین می باشد و یک انسان فقیری که از مال دنیا چیزی ندارد بر سر حتی یک وجب زمین اختلاف پیش آمد بایستی مواظب بود ترحم نسبت به این فقیر سبب نشود که ما از گواهی به نفع حق انصراف دهیم و حق را نادیده بگیریم.
  2. میل به جانب ثروتمندان و صاحبان قدرت.                    

  این انگیزه از انگیزه های قوی عدول از حق و نشر ظلم در جامعه می باشد. زمانی که صاحبان قدرت و ثروت بتوانند رای و نظر دیگران و گواهی آنان را به نفع خود بخرند سایه ی تاریک و سیاه بی عدالتی و ظلم در جامعه رواج پیدا خواهد کرد و جامعه با سرعتی سرسام آور به سوی فساد و تباهی خواهد رفت. در این باره رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم چنین می فرماید:

وسوسه مال و مقام و ریاست در علوی ترین حکومت تاریخ یعنی حکومت خود حضرت امیرالمومنین علیه السلام کسانی را لغزاند پس خطر بروز این تهدید در جمهوری اسلامی هم که روزی مدیران و مسئولانش مسابقه ی زهد انقلابی و ساده‌زیستی می دادند، هرگز بعید نبوده و نیست؛ و این ایجاب می‌کند که دستگاهی کارآمد با نگاهی تیز بین و رفتاری قاطع در قوای سه گانه حضور دائم داشته باشد و به معنای واقعی با فساد مبارزه کند به ویژه در درون دستگاه های حکومتی.

خداوند در آیه دیگری به پنجمین انگیزه‌ای که سبب می‌شود انسان عدالت را زیر پا بگذارد اشاره میکند

يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَى أَلَّا تَعْدِلُوا اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ (8)

بدآمدن از فرد و یا گروه ویا تفکری از بزرگ‌ترین انگیزه‌های عدم رعایت عدالت می تواند باشد. خداوند به تاکید می فرماید بغض تان نسبت به دیگران نبایستی سبب شود که عدالت را نسبت به آنان نادیده بگیرید که این بدور از تقواست و صفت متقیان نیست. اگر جامعه به این نوع از بی عدالتی مبتلا شود و به خاطر این که از یک جریان و یا تفکر بدش می‌آید بخواهد نسبت به آنان عدالت را به فراموشی بسپارد عواقب بسیار تلخ و مهلکی به دنبال خواهد داشت زیرا سرعت بی عدالتی و ظلم را در جامعه تسریع می کند و همچنین ظلم را به مرور زمان یک امر عادی جلوه می دهد زیرا زمانی که یک جریان غالب به صورت دائم جریان دیگر را مورد ظلم و بی مهری قرار می‌دهد و حقوق آنان را رعایت نمی کند قبح بی عدالتی از بین می رود. زمانی که پیامبر صلی الله علیه السلام عبدالله بن رواحه را برای خرص کردن ثمار یهود فرستاد یهودیان خواستند به او رشوه بدهند تا به نفع آنان تخمین بزند عبدالله در جواب آنان گفت من از جانب کسی آمدم که محبوب ترین فرد نزد من است و شما نیز مبغوض ترین انسان ها نزد من هستید اما حب من نسبت به رسول الله صلی الله علیه و سلم و بغضم نسبت به شما سبب نمی شود که عدالت را در حق شما رعایت نکنم و ظالمانه برایتان قضاوت کنم.

از مهمترین مصادیق عدالت رعایت حقوق افراد در حوزه تفکر و اندیشه است و باور به اینکه همگان همانگونه که من حق اندیشه و تفکر دارم آنان نیز از چنین حقی برخوردارند و بایستی من خود را موظف به احترام گذاشتن به باورهای آنان بنمایم می‌تواند برای جامعه ی ما برکات فراوانی داشته باشد. بدیهی است وقتی خداوند انسانها را عاقل و صاحب فکر و اندیشه خلق کرده است حاصل آن چنین خواهد بود که افکار و باورهای زیادی در جامعه وجود خواهد داشت که چه بسا من با آن موافق نباشم و آن را نپذیرم، لکن احترام گذاشتن و عادلانه برخورد کردن و خلاف طبیعتی که خداوند آن را خلق کرده است اقدام نکردن نشان از فرهیختگی و احترام به قانون خداوند است.

در کشور ما پیشتاز این عرصه مهم و اساسی نیز رهبری بزرگوار است که همواره با دستورات و فتواهای خود عدالت را در این حوزه ترویج نموده و همگان را به رعایت عدالت در این حوزه امرنموده اند. فتاوایی مانند حرام بودن دشنام دادن به ازواج پیامبر صلی الله علیه و سلم از جمله عایشه(رض)، امر کردن همگان به احترام گذاشتن به مقدسات همه فرق و پرهیز از تفرقه و اختلاف؛ که همه نشان از اسلام شناسی و شناخت درست ایشان از جهان اسلام دارد مسیری روشن و زیبا را برای آینده ما و کشور ما ترسیم می نماید.ما اهل سنت وجماعت باصدای رسا اعلام می داریم در تمام مراسمات ملی از جمله دهه ی مبارک فجر، راهپیمایی 22بهمن و همچنین انتخابات پیش رو حضور فعال و گسترده داشته و خواهیم داشت و در جهت حفظ امنیت کشور و اجرای گام دوم انقلاب تلاش خود را به کار بسته لکن از حضور در مراسمات خاص مذهبی معذور بوده واین را حقی برای خود از جانب نظام جمهوری اسلامی و زیبایی های این نظام میدانیم و اصل دوازدهم قانون اساسی نیز به این مسئله اشاره دارد.

شایسته است که تمامی کارگزاران نظام جمهوری اسلامی در مسیر زیبایی که رهبر انقلاب ترسیم کرده‌اند حرکت کنند و به معنای واقعی کلمه پیاده کننده ی اهداف نظام باشند و از اعمال سلیقه‌ی شخصی پرهیز نمایند.

در دهه مبارک فجر قرار داریم و این ایام را به همدیگر تبریک و تهنیت می گوییم اما مهمترین وظیفه ما در این دهه تطبیق وضعیت خودمان با اهداف فجرآفرینان و انقلاب می باشد تا نگذاریم که از اهداف بلند انقلاب که ترویج عدالت می باشد انحرافی صورت گیرد.

در غیر این صورت ما پاسداران خوبی برای این انقلاب که با خون هزاران شهید آبیاری شده است نخواهیم بود.

پاسداری از انقلاب با ترویج عدالت در همه عرصه‌های دینی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، بهداشتی، علمی، اجتماعی و قضایی امکان‌پذیر خواهد بود.

خداوند همه ما را حسن عاقبت نصیب فرمایید.